Kapcsolatgyilkos kütyük

Beszélsz hozzá, de nem figyel. Lopva a  képernyőre néz, aztán mentegetőzve ugyan, de már nyomkodja is a gombokat. Persze „csak egy gyors csekkolás” – ellenőrzi mi változott az elmúlt egy percben, aztán észrevétlenül a képernyőn ragad a figyelme.

Facebook, Instagram Snapchat, What’s upp, Viber, Yahoo, G-mail stb. – pár éve még nem is ismertük.

Nem is kérdés, az online világnak erőteljes szerepe van az életünkben, és a személyes kapcsolatainkban. Egy bizonyos fokig segítség, hiszen felgyorsítja az időt és áthidal távolságokat. Azonban egy pont után ahelyett, hogy hozzáadna az életünkhöz, elkezd inkább elvenni. Észrevétlenül teszi mindezt. Este még ránéz elalvás előtt, reggel azzal kezdi a napot, persze a kütyüt az éjjeliszekrényen  tartja alvás alatt, mintha a közelsége azt jelentené, hogy semmi új infóról nem fog lemaradni…és egyre több időt töltenek együtt. A telefont mindenhova magával viszi, folyton a keze ügyében van.

Milyen hatással van mindez a szerelmi életetekre? Mit jelent ez neked, aki vele élsz párkapcsolatban, házasságban? Elhanyagolva érzed magad? Olyan, mintha egy harmadik közétek állt volna? Összerándul a gyomrod, amikor meghallod a telefon csipogását az üzenet érkezéséről?

Vajon miért van az okos telefon használatának ekkora hatása két ember közös életére? Végső soron az autó és a vezetés is a párok életében egy gyakori konfliktus forrás, hiszen számos esetben megy a vita azon, hogy ki hogyan vezet. Mégis, ez a fajta vita nem sebzi meg annyira a kapcsolatokat mint az okos telefon és egyéb elektronikai kütyü.

Mitől van tehát egy ilyen hétköznapi dolognak, az okos telefonnak ekkora hatása?

Amikor a párod a telefonhoz nyúl ahelyett, hogy rád figyeljen, az olyan mint az elutasítás. Figyelmen kívül hagy téged. Mintha ott sem lennél, sőt talán zavarod is őt a netezésben, olyan, mintha ezt mondaná neked: „Az üzeneteim átnézése fontosabb, mint veled foglalkozni!” vagy „Jobban érdekel amit a kollégám posztolt éppen, mint amiről Te most beszélsz nekem!”, rá van írva az arcára, hogy  „Nem éri meg rád figyelnem!”.

Az elutasítás pedig fájdalmas, egy idő után kikezdi az önbecsülést, és növeli a párkapcsolati elégedetlenséget. A telefon állandó ellenőrzésére való kényszer észrevétlenül kinyirja a párkapcsolatot.

Mi tehát a megoldás? Szabályozzátok a kütyühasználatot!

Íme 4 tipp a szabályozott okos telefon használatra:

1. Mondd ki, hogy baj van!

A legfontosabb dolog a felismerés és annak a közös meghatározása, hogy mennyi kütyüzés fér az életetekbe anélkül, hogy hatással lenne a párkapcsolatotokra. Azt a határt kell megtalálnotok, amely még elfogadható mértékű, de nem ártó mennyiségű időben.

2. Mond el neki, hogy számodra mit jelent a túlzott mértékű kütyüzés!

Talán nem is veszi észre a párod, hogy mit érzel akkor, amikor beszélgetés közben az üzenőfalat pörgeti. Tudatosítsd vele az érzéseid!

3. Hozzatok létre képernyő mentes zónákat!

Ez lehet akár egy helyiség, mint pl. a hálószoba, és időpont is, például délután 15-20 óra között. Tartsatok közösen telefonmentes napokat, estéket, hétvégéket.

4. Keressétek meg a telefonon az OFF gombot!

Ha a fentieket nem sikerül betartani, akkor kérd meg a párod, hogy kapcsolja ki a wifit a telefonon, vagy magát a készüléket is kapcsolja ki, így megszűnik a kísértés forrása.

Tedd le a telefont, csukd le a laptopot, rakd a fiókba a tabletet és töltsd az időt a pároddal!

Ajánlom másoknak is:
0 hozzászólás

Hagyjon egy választ

Szeretnél beszélgetni erről?
Írd meg, mit gondolsz!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük