Jut idő egymásra? – ‘kapcsolat tartósan’ kisgyerekkel

Felmérések szerint minden 10 JÓL működő házasságból 8 elromlik az első gyerek születése után.  A kisgyerekes házasságok gyakran megtorpannak, hiszen kevesebb idő jut egymásra, a kialvatlanság miatt nincs elég türelem a társ felé, a kevesebb jövedelemből több embert kell eltartani, amely komoly stressz forrást jelent, hiányzik az intimitás, akadozik a kommunikáció, így idővel a házaspár tagjai távolodni kezdenek érzelmileg egymástól.  Sok esetben a további gyerekek érkezése még több konfliktust hoz a házasságba.

Felmerül a kérdés, hogy létezik boldog párkapcsolat gyerek és nagycsalád mellett? Igen, lehetséges!

Hogyan?

A témában Répásy Anitát  kérdeztem, aki 21 éve tesz azért, hogy a házassága örömet és boldogságot nyújtson a férje és saját maga számára. Emellett négy gyermeket nevel és főállásban védőnő.

Igen, jól olvastátok – férj, nagycsalád, főállás és boldog házasság! Még nekem is sikerült megtudnom róla olyasmit, amit nem sejtettem.

– Sokan mondják, hogy nagycsalád mellett semmire nincs idő. Te négy gyereket nevelsz, ebből a két legkisebb ikerpár, azaz két meglévő gyerek mellé kaptál egyszerre még kettőt. Ez nagyon megterhelő feladat a mindennapokban. Emellett példa értékű a házasságod, hogyan csinálod?

Röviden, szeretjük egymást, komolyan gondoljuk a házasságkötéskor tett fogadalmunkat.  

Bővebben a történetünk – 17 éves voltam, mikor megismerkedtünk, mellette lettem nagylányból nő. Ő ugyan idősebb nálam két évvel, de mégis együtt értünk felnőtté. Életünk olyan időszakában találkoztunk, ami pont ideális volt ahhoz, hogy örökké kitartsunk egymás mellett.

Eleinte elég sokat veszekedtünk, – ma már tudjuk apró dolgokon- , de soha nem merült fel, hogy szakítunk, elhagyjuk egymást. Rengeteget olvastam a kapcsolatokról, a házasságról, fejlesztettem a hiányosságaimat, majd ezeket feldolgozva együtt haladtunk.

Rövidesen 21 éves lesz a kapcsolatunk, felfoghatatlan.

Mi a párkapcsolati szupererőd?

Megoldáskeresés, alkalmazkodás, empátia…

Persze ezek mellett milliószor lépek csapdába, de megtanultam bocsánatot kérni, helyrehozni.  Gyermekeimnek és a tapasztalataimnak köszönhetem, hogy a türelmem sokat fejlődött.

Szoktatok-e kettesben időt tölteni, ha igen milyen gyakran és milyen programjaitok vannak?  Ilyenkor ki vigyáz a gyerekekre?

Négy gyermek mellett beszélgetni sem lehet, sokszor este már erőnk sincs erre, így muszáj kettesben lenni olykor. Évente egy alkalommal egy közös hosszú hétvégét beiktatunk, néha kettő sikerül. Az ilyen alkalmakban a legjobb a nyugodt beszélgetés, a finom falatok és végre ki tudjuk magunkat aludni, no és persze a testi intimitás.

Anita és a férje

Emellett szeretek időnként csak kettesben bevásárolni, közben lehet beszélgetni, tervezni. Sajnos nem gyakoriak ezek az alkalmak, de azért havonta egyszer sikerül.

Nemrégen elhatároztuk, hogy gyakrabban elmegyünk vacsorázni –  egy alkalommal már sikerült. Próbálunk ebben hagyományt teremteni.

A családunk nagyon támogató, a nagyszülők mindig szívesen várják az unokákat. Keresztlányomra is mindig számíthatunk. Nagy kincs ez nekünk.

Volt-e komolyabb krízis kettőtök között, ha igen mi volt az és hogyan jöttetek ki belőle?

Az ikrek születése már érett felnőttként, rutinos szülőként ért minket. Az első évben azt hiszem a házasságunkat hibernálva tartottuk, minden felett állt, hogy aludjunk, amennyit csak tudunk. Emellett megtanultuk kihasználni az értékes pillanatokat.

Szülővé válni nem volt könnyű, azt hiszem nem voltunk felkészülve, hogy kapunk egy állandó készenlétet igénylő csemetét, aki alig alszik, mindig szopizik. Ez nagy kihívás volt számunkra fiatalon, sok elvárással önmagunk felé. Tökéletes anya akartam lenni, nehéz volt kialakítani a saját nevelési stílusunkat.

Mi az a hat dolog, amit a legfontosabbnak tartasz a kapcsolatotokban?

Hűség, megértés, szerelem, türelem, összetartozás, tisztelet

Segítő szakmád van, védőnő vagy, néhány éve a gondozottaid, az anyukák megszavazták neked az év védőnője díjat. Azaz bíznak benned, a bizalmukba fogadtak. Hogy látod, mennyire jellemző a családoknál a párkapcsolati konfliktus, sikerül-e megoldaniuk és melyek ezeknek az okai?

Természetesen jellemző, és tudom min mennek keresztül. Igyekszem a várandósság alatt felkészíteni a családot a baba fogadására, a párkapcsolati megterhelés szempontjából. Gyakran mesélek nekik a saját megéléseimről, tapasztalataimról, hogy ezzel bátorítsam őket. Minden megoldható, csak türelem és szerelem kell.

Mi az a párkapcsolati érték, amelyet átadsz a gyerekeidnek, hogy tovább vigyék majd a saját kapcsolataikba?

A tisztelet egymás iránt minden kapcsolatban nagyon fontos. Úgy viselkedjünk mással, ahogy mi is szeretnénk, hogy velünk viselkedjenek.

Mit üzensz azoknak a szülőpároknak, akiknél a konfliktus látszik győzni?

Emlékezzenek a kezdetekre, a szép emlékekre, az erőt ad. Ha ezzel nem tudják felébreszteni a tüzet, akkor váljanak el békében. Azonban láttam már vereségből nyerni házasságokat. Kitartás, minden nehézség elmúlik, de tenni kell érte!

Ajánlom másoknak is:
0 hozzászólás

Hagyjon egy választ

Szeretnél beszélgetni erről?
Írd meg, mit gondolsz!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük