A szerepegyensúly hiánya, női szerepeink kereszttüzében

Számtalan minőségben, különböző női szerepekben létezünk a mindennapokban. Egyszerre vagyunk szeretett férjünk társa, imádott gyermekünk édesanyja, kihívást kereső dolgozó ember és ott van még a saját belső lényünk, amit ha megismerünk, akkor igazán megleljük és megszeretjük önmagunkat.

Ennyi területet leírva látni talán nem tűnik komplikáltnak az összehangolás, mégis a tények azt mutatják, hogy sok nő nagyon el van veszve, és nehezen találja az útvesztőben az egyensúlyt. Egy idő után úgy érzik megfulladnak, és levegőért kiáltanak.

Hiába szeretnénk a mindennapjaikban kiegyensúlyozott, boldog életet élni, sokszor azt sem tudjuk, hogy mi tesz minket boldoggá, fogalmunk sincs, mi az ami éppen fáj, csak azt érezzük, hogy valami nagyon feszít mélyen belül.

Megborul a harmónia, és nincs elég bátorságunk (mert például a szokások rabjai vagyunk) és nincs elég támogatottságunk (mert ugye a férjünknek igy jó, hogy a vasárnapi ebéd után ledől a nappaliban a kanapéra a kajakómát kiheverni, amig mi az asztalt elpakoljuk és elmosogatunk) változtatni, hogy kitörjünk ebből a helyzetből >> mókuskerékbe kerülünk.

Ismerős az az érzés, hogy szeretnéd utolérni a feladatokkal magad? Jó lenne egy forró fürdő? Bárcsak lenne időd egy könyvet elolvasni? Mikor unatkoztál utoljára?

Nőként a 21.században

A legfontosabb hozadéka, következménye a felhalmozott feladatok okozta frusztrációnak, hogy ez hatással van a lelkivilágunkra, a saját egészségünkre és ami kisugárzik belőlünk azáltal a kapcsolatainkra is.

Ha a család háziasszonyaként nem vagy jól, akkor a család sincs jól!

Mi történik, ha nem érzed jól magad a bőrödben, a szerepeidben? Mi a következménye annak rád nézve, ha nem jól hangolod össze a szerepfeladataid?

1.Frusztrálttá válsz, belső feszültséget okoz, hogy nem vagy a helyeden

2. Megunod amit csinálsz, már nem tölt el élvezettel, izgalommal a női szerepek adta számtalan feladat

3. Magad is ‘unalmassá válsz’ – ismered az érzést, hogy amikor anyává válsz elmaradoznak a gyermektelen barátnők, mert már csak a gyerekről tudsz beszélni? Hiszen mindig ugyanarról beszélsz. Kizárólag anyuka, kizárólag feleség, kizárólag a belső fejlődésével foglalkozó nő, kizárólag a dolgozó nő – ezek mind egyetlen területre teszik a fókuszt, figyelmen kívül hagyva a mindennapok egyéb szerepeit.
Egyik kizárólagosság sem jó, hiszen csak azon a területen fejlődünk és a többin nem. Képzeld el, hogy munkamániásként egyszer csak kirúgnak a munkahelyedről (pl. leépítés van, az adott osztály feladatait elviszik más országba) és akkor megszűnik a magabiztos terep és egy belső összeomlás áll fenn, mert amiben kiemelkedően jól éreztem magam, hirtelen eltűnt.

4. A rugalmasságod, a flexibilitásod elveszted. Erre egy tipikus példa, amikor a kizárólagos anyuka életéből kirepülnek a felnőtt gyerekek és hirtelen üressé válnak a napok feladat híján. ’üres fészek szindróma’

Az már látható a fentiekből, hogy nincs könnyű dolgunk nőként a sok életterületünk összeegyeztetésével, de vajon hogyan zsonglőrködjünk a női szerepeink adta feladatainkkal frusztráció nélkül? A  következő blogbejegyzésemben hozok rá egy konkrét tervet.

Ha kedvet érzel hozzá a fentiek elolvasását követően, gondold át, hogy te milyen női szerepekben vagy jelen a mindennapokban, és vajon jellemző-e a kizárólagosság az életed bármelyik területére vonatkozóan? Érdemes összeírni, milyen tevékenységek, feladatok nem tesznek boldoggá, és hogyan tudod őket az életedből leépíteni.


Nem vagy egyedül – a nehézségek mindenki életében jelen vannak. Gyere és csatlakozz a tudatos és támogató nők közösségéhez a Női Terasz Facebook csoportban! Ítélkezésmentesen, egymást támogatva fejlődünk! 

Ajánlom másoknak is:
0 hozzászólás

Hagyjon egy választ

Szeretnél beszélgetni erről?
Írd meg, mit gondolsz!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük